X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

تنها یک صدا می ماند و آن صدای حق هست یا حق

متن مناظره یک روحانی شیعی با کشیش قرآن سوز

متن مناظره یک روحانی شیعی با کشیش قرآن سوز


تو ادّعا می کنی مسیحی هستی، آنوقت چطورکلامی در مورد عیسی علیه السلام را آتش می زنی؟! یکبار می گویی ما ضدّ مسلمانان نیستیم؛ ولی کتابی که برای همه ادیان است، را می سوزانی! تو فردی دو رو هستی! چطور قرآن را می سوزانی قبل آنکه آن را بخوانی؟تو ادّعا می کنی مسیحی هستی، آنوقت چطورکلامی در مورد عیسی علیه السلام را آتش می زنی؟! یکبار می گویی ما ضدّ مسلمانان نیستیم؛ ولی کتابی که برای همه ادیان است، را می سوزانی! تو فردی دو رو هستی! چطور قرآن را می سوزانی قبل آنکه آن را بخوانی؟

حجة الإسلام و المسلمین سید "حسن قزوینی" روحانی شیعی مقیم ایالات متحده آمریکا که از سرشناس ترین چهره های شیعیان در عرصه بین الملل شناخته می شود، اخیرا در یک برنامه تلویزیونی به مناظره با "تری جونز" کشیش قرآن سوز پرداخت. در این گزارش نگاهی گذرا می اندازیم به این مناظره:

مجری شرکت ماهواره ای فاکس در ابتدای این برنامه گفت: کشیش "تری جونز" کسی که دستور سوزاندن قرآن در کلیسای فلوریدا را داد. وی هم اکنون برای اعتراض بر آنچه که اسلام افراطی می نامد، اینجا حاضر شده است.

دیگر مهمان برنامه ما، سید "حسن قزوینی" پژوهشگر و استاد، و کسی که توسط "صدّام حسین" دیکتاتور سابق عراق زندانی شد، است. وی اکنون رئیس مرکز اسلامی آمریکاست.

مهمان دیگر این برنامه نیز کشیش "اد رو" سرپرست کلیسای مرکزی دیترویت است. او کسی است که ده ها سال از عمر خویش را در تلاش برای یکپارچه کردن ادیان صرف کرده است.

دیگر مهمان این برنامه "چارلی انجتون" وکیل و حقوقدان شرکت ماهواره ای فاکس و تحلیلگر قانونی است. او برای کمک به تحلیل قضایای قانونی که در این مناظره بررسی می شود، حضور دارد.

پرسش مجری از "تری جونز": چرا شما در دیربورن هستید؟
من اینجا هستم تا بر علیه کسانی که اسلام گرایان افراطی نامیده می شوند، اعترض کنم. من نه ضدّ این آقا (حجة الإسلام قزوینی) هستم و نه ضدّ قرآن و نه ضدّ مسلمانان دیربورن و نه ضدّ مسلمانانی که در اینجا متولد شده اند یا به طور رسمی به آمریکا مهاجرت کرده اند و از قانون آمریکا تبعیت می کنند. بلکه من مخالف جهاد و مسلمانان افراطی هستم که به شریعت عمل می کنند؛ ولی به قانون آمریکا عمل نمی کنند.

پرسش مجری از حجة الإسلام قزوینی: شما چه جوابی می دهید؟
سید قزوینی: تو که ضدّ شریعت هستی، آیا اصلاً شریعت را می شناسی؟

تری: ما مخالف شریعت هستیم؛ زیرا آن بر ضدّ قوانین آمریکاست، مثل اعدام بوسیله سنگسار کردن شخص مجرم.

سید قزوینی: هر چیزی در شریعت اسلام ضدّ قانون باشد، نمی توان به آن عمل کرد. ما به قوانین آمریکا احترام می گذاریم. آیا اعمالی که تو برای ترساندن مردم به آن دست می زنی، افراطی گری به حساب نمی آید! تو سه هفته یا سه ماه قبل قرآن را سوزاندی... آیا می دانی که در قرآن آیات متعددی در مورد عیسی علیه السّلام وارد شده؟! تو ادّعا می کنی مسیحی هستی، آنوقت چطورکلامی در مورد عیسی علیه السلام را آتش می زنی؟! یکبار می گویی ما ضدّ مسلمانان نیستیم؛ ولی کتابی که برای همه ادیان است، را می سوزانی! تو فردی دو رو هستی! چطور قرآن را می سوزانی قبل آنکه آن را بخوانی؟

تری جونز: من قسمتهایی از آن را خواندم. فقط به خشونت و جهاد دعوت می کند و من ضدّ این چیزها هستم. من فقط مخالف افراطیون هستم.

مجری: تاکنون 12 نفر به سبب قرآن سوزی تو کشته شده اند.. چرا این کار را کردی؟
تری: من مسؤول قتل آنها نیستم و این به حکومت برمی گردد. به خاطر سوء حفظ امنیت..

سؤال مجری از کشیش اد رو: نظر شما چیه؟
کشیش اد رو: کاری که تری کرد، مخالف شریعت مسیحیت است و او حقّ ندارد کتب مقدّس را آتش بزند. تو به خشونت دعوت می کنی. تو در جایی که امنیت و صلح و اتحاد بین طوایف مردمان وجود دارد، به شکستن صفوف واحده دعوت می کنی.

مجری به تری: اگر الآن عیسی موجود باشد، آیا کاری که تو کردی- یعنی قرآن سوزی- را قبول می کند؟
تری: یک کتابی که نه روح و جان و نه حرکت دارد، سوزانده شد... من به اینجا نیامدم تا به خاطر سوزاندن یک کتاب بحث کنم. ما فقط مخالف افراطی گری هستیم.

مجری: چرا موضع صلح طلبانه می گیری؟
سید قزوینی: ملّت آمریکا از اسلام می ترسد، به سبب اشخاصی مثل تو که به اعمال رعب و وحشت دست می زنی تا مردم را بترسانی و مشکل ایجاد کنی. تو می دانی که در هر مجموعه ای عدّه ای پیدا می شوند که مواضع افراطی دارند.. آنها به هیچ وجه نماینده آن طایفه نیستند. آیا انفجارهای اوکلاهما را ما باید به تمام مسیحیت منتسب کنیم؟ چهار گروه افراطی تروریستی وجود دارند، که به هیچ وجه نماینده اسلام نیستند. طالبان نماینده اسلام نیستند. همین طور توجه شما را جلب می کنم به این مطلب که ما مخالف گروه هایی هستیم که آن 12 تن را کشتند. شش ملیون مسلمان در آمریکا وجود دارند و من با تو تحدّی خواهم کرد اگر تو یک مورد بیاوری که آنها عمل افراطی مانند تو را مرتکب شده باشند.

مجری: اگر کسی بخواهد بمبی را در آمریکا منفجر کند، چه؟
سید قزوینی: اسلام مخالف تروریسم است و چنین اعمالی را نمی پذیرد؛ ولی تری مسبب قتل 12 انسان است.

تری: ما فقط صلح صلح می کنیم و واقعیت بر عکس آن است.

تری: سخن او را قطع می کند و از وکیل چارلی انجتون می پرسد: فردا در دادگاه چه اتفاقی می افتد؟

وکیل چارلی انجلتون: اولین قضیه ای است که بررسی می شود، طرح مسأله قبل از صدور حکم است! ولی قاضی و شش تن دیگر از ملّت آمریکا تصمیم خواهند گرفت در مورد اینکه آیا تری تظاهرات می کند یا نه.

مجری خطاب به تری: اگر دادگاه به عدم برگزاری تظاهرات رأی داد، تو چه تصمیمی خواهی گرفت؟
تری: تصمیم دادگاه برای من مهم نیست! من به تظاهرات اقدام می کنم ‌‍‌‍(یعنی قانون آمریکا را زیر پا می گذارد).

مجری: حتّی اگر مجبورت کنند غرامت یا هر چیز دیگر پرداخت کنی؟
تری: تظاهرات خواهم کرد هرچه بشود.

مجری: چرا با امام در نماز حاضر نمی شوی تا مشکل تمام شود؟
تری: من از امام می خواهم که همراه با من تظاهرات کند؛ من کاری که مارتین لوتر انجام داد، را ترجیح می دهم.

کشیش اد رو: حرف مارتین لوتر را به میان نیاور، چون او کسی بود که به صلح و دستیابی به آزادی دعوت می کرد.

نظرات تماشاگران: تری برگرد به شهرت فلوریدا .. ما نمی خواهیم تو اینجا باشی. تری این کار را می کند تا مشهور شود. 

 تابناک و فرج 12
»
»کاربر: Admin

Free counter and web stats

Search Engine Optimization


<-BlogCustomHtml->

این وبلاگ را صفحه خانگی خود کن ! تماس با من ذخیره کردن صفحه! اضافه کردن این وبلاگ به علاقه مندیها! لینک RSS