X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

تنها یک صدا می ماند و آن صدای حق هست یا حق

مبارک ترین تولد و پایان شبهه ها

بسم الله الرحمن الرحیم

مبارک ترین تولد و پایان شبهه ها
امام رضاع تا حدود ۴۷ سالگی صاحب فرزند نشده بود
امام نهم شیعیان جهان که نام زیبایش محمد و کنیه اش ابوجعفر و القاب او تقی و جواد است، روز دهم ماه رجب سال ۱۹۵ هـ. ق در شهر مدینه چشم به جهان گشود. پدرآن حضرت، امام علی بن موسی الرضاع و مادرش سبیکه است که از خاندان ماریه قبطیه،همسر پیامبر اسلام محسوب می شود.

شیخ مفید در کتاب الارشاد خود از ابویحیای صنعانی نقل می کند: روزی در محضر امام رضاع بودم، فرزندش ابوجعفر را که خردسال بود آوردند. امام فرمود این است مولودی که برای شیعیان ما پر برکت تر از او زاده نشده است. (ارشاد، شیخ مفید، ج،۲ ص۳۹۱)نگاهی به این روایات و ملاحظه شواهد و قرائن نشان می دهد مقصود از احادیث فوق این است که تولد حضرت جواد الائمهع در شرایطی صورت گرفت که خیر و برکت خاصی برای شیعیان به ارمغان آورد. بدین معنا که عصر امام رضاع دوره ویژه ای بود و حضرت در تعیین جانشین خود و معرفی امام بعدی با مشکلاتی روبه رو بود که در عصر امامان قبلی بی سابقه بوده است، زیرا از یک سو پس از شهادت امام کاظمع گروهی که به واقفیه معروف شدند، بر اساس انگیزه های مادی، امامت حضرت رضا را انکار کردند و از سویی دیگر، امام رضاع تا حدود ۴۷ سالگی صاحب فرزند نشده بود و چون احادیث واصله از پیامبر حاکی بود که امامان ۱۲ نفرند که ۹ نفر آنان از نسل امام حسینع خواهند بود، فقدان فرزند برای امام رضاع ، هم امامت خود آن حضرت و هم تداوم امامت را زیر سوال می برد و واقفیه این موضوع را دستاویز قرار می دادند، امامت حضرت رضا را انکار می کردند.

گواه این معنا اعتراض ابن قیاما به امام هشتم در این مورد و پاسخ آن حضرت است.

ابن قیاما که از سران واقفیه بوده است در نامه ای به امام رضاع آن حضرت را متهم به عقیمی کرد و  . . .


میلاد با سعادت نهمیت اختر تابناک امامت و فرزند رشید
 و برومند امام رضا علیه السلام و امام جوان شیعیان  و مسلین
امام جواد علیه السلام  بر شما مبارک
باد


بسم الله الرحمن الرحیم

میلاد با سعادت نهمیت اختر تابناک امامت و فرزند رشید
 و برومند امام رضا علیه السلام و امام جوان شیعیان  و مسلین
امام جواد علیه السلام  بر شما مبارک
بادمبارک ترین تولد و پایان شبهه ها

مبارک ترین تولد و پایان شبهه ها
امام نهم شیعیان جهان که نام زیبایش محمد و کنیه اش ابوجعفر و القاب او تقی و جواد است، روز دهم ماه رجب سال ۱۹۵ هـ. ق در شهر مدینه چشم به جهان گشود. پدرآن حضرت، امام علی بن موسی الرضاع و مادرش سبیکه است که از خاندان ماریه قبطیه،همسر پیامبر اسلام محسوب می شود.

سبیکه از نظر فضیلت های اخلاقی در مرتبه والایی قرار داشت و از جمله برترین زنان زمان خود بود، به طوری که امام رضاع از او به عنوان بانویی منزه و پاکدامن و بافضیلت یاد می کرد. حضرت جوادالائمهع در دوران امامت خود با ۲خلیفه عباسی به نام های مامون و معتصم معاصر بود و هردوی آنها حضرت را به اجبار از مدینه به بغداد که پایتخت بنی عباس بود احضار کرده و تحت نظر قرار دادند.

شیخ مفید در کتاب الارشاد خود از ابویحیای صنعانی نقل می کند: روزی در محضر امام رضاع بودم، فرزندش ابوجعفر را که خردسال بود آوردند. امام فرمود این است مولودی که برای شیعیان ما پر برکت تر از او زاده نشده است. (ارشاد، شیخ مفید، ج،۲ ص۳۹۱)

۲ تن از شیعیان به نام های ابن اسباط و عباد بن اسماعیل می گویند: در محضر امام رضاع بودیم که ابوجعفر را آوردند. عرض کردیم این همان مولود پر خیر و برکت است؟ حضرت فرمود آری این همان مولودی است که در اسلام، پر برکت تر از او زاده نشده است. (بحار، ج۵۰، ص۲۰)

نگاهی به این روایات و ملاحظه شواهد و قرائن نشان می دهد مقصود از احادیث فوق این است که تولد حضرت جواد الائمهع در شرایطی صورت گرفت که خیر و برکت خاصی برای شیعیان به ارمغان آورد. بدین معنا که عصر امام رضاع دوره ویژه ای بود و حضرت در تعیین جانشین خود و معرفی امام بعدی با مشکلاتی روبه رو بود که در عصر امامان قبلی بی سابقه بوده است، زیرا از یک سو پس از شهادت امام کاظمع گروهی که به واقفیه معروف شدند، بر اساس انگیزه های مادی، امامت حضرت رضا را انکار کردند و از سویی دیگر، امام رضاع تا حدود ۴۷ سالگی صاحب فرزند نشده بود و چون احادیث واصله از پیامبر حاکی بود که امامان ۱۲ نفرند که ۹ نفر آنان از نسل امام حسینع خواهند بود، فقدان فرزند برای امام رضاع ، هم امامت خود آن حضرت و هم تداوم امامت را زیر سوال می برد و واقفیه این موضوع را دستاویز قرار می دادند، امامت حضرت رضا را انکار می کردند.

گواه این معنا اعتراض ابن قیاما به امام هشتم در این مورد و پاسخ آن حضرت است.ابن قیاما که از سران واقفیه بوده است در نامه ای به امام رضاع آن حضرت را متهم به عقیمی کرد و نوشت: چگونه ممکن است امام باشی در صورتی که فرزند نداری؟ حضرت در پاسخش نوشتند: تو از کجا دانستی که من فرزند ندارم! به خدا این روزها و شب ها نگذرد و عمر من به سر نرسد جز این که خداوند پسری به من بدهد که میان حق و باطل را جدا سازد. (ارشاد، ج۲، ص۳۸۹) این روش تبلیغی علیه امام منحصر به این مورد نبوده است، بلکه این معنا به مناسبت های مختلف و در موارد گوناگون تکرار می شده و امام رضاع همواره سخنان و دلایل آنان را رد می کرده است تا آن که تولد حضرت امام جوادع به این توطئه ها خاتمه داد و موضع امام و شیعیان که از این نظر در تنگنا قرار گرفته بودند، تقویت شد و اعتبار و وجهه شیعیان بالارفت.

امام جوادع در حقیقت جداکننده میان حق و باطل بود، چرا که پذیرفتن امامت یک کودک خردسال، ایمانی راسخ و محکم می طلبید و پذیرش امامت آن حضرت بود که توانست ذهن شیعیان را برای تبعیت از ائمه بعدی که آنان نیز در سنین کم و خردسالی به امامت رسیدند، آماده کند.

پذیرفتن امامت آن حضرت نیازمند ایمانی آمیخته با حقایق و معارف قرآنی بود، چنان که می دانیم در قرآن درباره حضرت عیسیع آمده است؛ عیسی گفت: بی شک من بنده خدایم، به من کتاب آسمانی (انجیل) عطا فرموده و مرا در هرجا که باشم وجودی پر برکت قرار داده است و مرا تا آن زمان که زنده ام به نماز و زکات توصیه فرموده و نیز مرا به نیکی در حق مادرم سفارش کرده و جبار و شقی قرار نداده است. (سوره مریم، آیات۳۲ – ۳۰)

از روایات استفاده می شود که حضرت عیسی در آن زمان که سخن می گفت (یعنی نوزادی) نبی بوده و هنوز منصب رسالت نداشته است و در ۷ سالگی به مقام رسالت نائل شده است؛ بنابراین هیچ استبعادی ندارد که ائمه اطهارع هم در سنی همانند حضرت عیسی به منصب امامت برسند، چنان که شخصی به نام خیرانی از پدرش روایت می کند که در خراسان خدمت حضرت رضاع ایستاده بودم پس شخصی به آن حضرت عرض کرد: ای آقای من، اگر پیش آمدی کرد و شما از دنیا رفتید، به چه کسی پناه ببریم و امام پس از شما کیست؟ فرمود: به سوی ابوجعفر فرزندم. گویا آن شخص سن حضرت جواد الائمهع را کم دانست و تعجب کرد که چگونه با این سن کم امام خواهد بود؟

حضرت رضاع فرمود: همانا خدای سبحان عیسی بن مریم را به رسالت و نبوت برانگیخت و صاحب شریعت و دین تازه بود در حالی که سن او کمتر از سنی بود که ابوجعفر در آن است. (ارشاد، ج۲، ص۳۹۱) .

حامد علی اکبرزاده

روزنامه جام جم، شماره ۲۵۹۹
»
»کاربر: Admin

Free counter and web stats

Search Engine Optimization


<-BlogCustomHtml->

این وبلاگ را صفحه خانگی خود کن ! تماس با من ذخیره کردن صفحه! اضافه کردن این وبلاگ به علاقه مندیها! لینک RSS